null

Wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy na wystawę plenerową poświęconą życiu i działalności Tadeusza Mazowieckiego pt. „Najpierw jest się człowiekiem”. Ekspozycję można zobaczyć od 5 do 14 października 2022 roku przy bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego obok stacji metra Centrum Kopernika.

Wystawa została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią dla Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

Wybór patrona nagrody nie jest przypadkowy. Mazowieckiemu w działaniu towarzyszyło zawsze poczucie odpowiedzialności. O swoich dokonaniach mówił: „Jeżeli sądzimy, że w pełni panujemy nad wydarzeniami, to się oczywiście łudzimy. Na historię ma wpływ wiele czynników, również zupełnie nieprzewidywalnych. Natomiast z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo szczególne uczucie, na trwałe pozostające w człowieku – że miało się wpływ na przebieg historii. We mnie rodziło to przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności”.

Tadeusza Mazowieckiego cechowała również wielka wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka. Szczególnie mocno doświadczyła go bezsilność wobec zbrodni dokonywanych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie: „Kiedy się patrzy na tak straszne nieszczęścia, to szalenie mocne staje się poczucie, że najpierw jest się człowiekiem. A dopiero później człowiekiem określonej narodowości. Człowieczeństwo łączy w nieszczęściu, w jego przeżywaniu. Chciałoby się, żeby ludzie tak to rozumieli”.

Wystawa jest adaptacją ekspozycji „Mazowiecki. Człowiek dialogu”, której kuratorką była Katarzyna Madoń-Mitzner, zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią w 2014 roku.

Kuratorka: Zofia Zakrzewska (DSH)
Projekt graficzny: Radost
Współpraca produkcyjna: Agata Kucharska (DSH)
Korekta: Marcin Grabski (mesem.pl)
Druk: Neograph
Partner: DSH
Organizator: Urząd m.st. Warszawy

 

Istnieje możliwość wypożyczenia plansz wystawowych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem nagrodadlamlodych@um.warszawa.pl

 

 

Zobacz galerię (5 zdjęć)