null

Film

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Film pt. „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótka historia o Tadeuszu Mazowieckim” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej, który został zrealizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż przez kolejne etapy transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. Zastanawia się, słucha i ostro negocjuje. Czy ma świadomość, że stoi na czele wielkiej rewolucji? Jakie wartości i ideały przyświecały tej przemianie? Czego możemy się od niego nauczyć dzisiaj? „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim” to esej dokumentalny oparty całkowicie na materiałach archiwalnych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Tytułowy bohater prowadzi w filmie wykreowaną rozmowę z samym sobą. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i młoda alternatywna muzyka.

Film pt. „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótka historia o Tadeuszu Mazowieckim” został zrealizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Wydarzenie towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

Film jest dostępny online na platformie vod.warszawa.pl

Premiera filmu miała miejsce 8 września 2021 roku podczas Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserką Małgorzatą Świderską oraz debata na temat współczesnych form obywatelskości ze znakomitymi gośćmi i gościniami Justyną Suchecką, Janką Świerżerwską, Jakubem Kocjanem oraz Jakubem Wygnańskim, które poprowadziła Agata Szczęśniak, dziennikarska OKO.press

Uczestnicy i uczestniczki spotkania:

Małgorzata Świderska
Reżyserka filmowa i telewizyjna. Doktorantka i wykładowczyni łódzkiej szkoły filmowej oraz tutorka międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych Doc Lab Poland. Autorka filmu dokumentalnego „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”. Współzałożycielka organizacji Kobiety Filmu zrzeszającej polskie filmowczynie. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odpowiada za projekt platformy vod.warszawa.pl.

Agata Szczęśniak
Redaktorka i dziennikarka. Pracuje w OKO.press. Wcześniej związana z Gazetą Wyborczą. Współzałożycielka i wieloletnia wicenaczelna Krytyki Politycznej.

Janka Świerżewska  
Studentka etnologii i antropologii kulturowej. Edukatorka i aktywistka społeczna, klimatyczna i ekologiczna. Działa w inicjatywie „Dzikie Karpaty”.

Jakub Kocjan
Student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat I edycji Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2017 roku działa w Akcji Demokracji. Zajmuje się m.in. obroną niezależności sądownictwa.

Justyna Suchecka
Dziennikarka edukacyjna z 13-letnim stażem. Od 2019 roku związana z TVN24.pl. Autorka książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. W 2020 roku zdobyła nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

Jakub Wygnański
Socjolog. Działacz opozycji demokratycznej. W latach 80. koordynator niezależnego ruchu samokształceniowego w warszawskich liceach. Sekretarz Henryka Wujca oraz uczestnik rozmów Okrągłego Stołu. Jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce. Współtwórca m.in. Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Badacz społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i filantropii w Polsce. Założyciel, a obecnie prezes zarządu Fundacji Stocznia. Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce.