null

Warsztaty dla nauczycieli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Baner. Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego

Warsztaty dla nauczycieli – z pakietem edukacyjnym o Tadeuszu Mazowieckim

Dom Spotkań z Historią zaprasza nauczycieli/ki do wzięcia udziału w jednym z 4 warsztatów dotyczących pracy z komiksem o Tadeuszu Mazowieckim oraz seminarium. 

Zapisy na seminarium oraz warsztaty odbywają się za pośrednictwem maila: mazowiecki@dsh.waw.pl
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: 22 255 05 25

 

Seminarium dla nauczycieli: 6 października 14:00-18:00, Dom Spotkań z Historią

Harmonogram:

14:00-15:30 dyskusja panelowa z udziałem Konstantego Geberta.

Prowadzenie: Adam Rębacz

O bezsilności świata wobec konfliktów (o misji Tadeusza Mazowieckiego w byłej Jugosławii).
O pokojowym przesłaniu Tadeusza Mazowieckiego wobec wrogiego systemu.

15:30-16:30 – przerwa obiadowa

16:30-17:15 – warsztaty metodyczne z wykorzystaniem pakietu

Tematy do wyboru:

1)Tadeusz Mazowiecki – Specjalny wysłannik (prowadzenie: Adam Rębacz)
2) W sieci (dez)informacji (prowadzenie: Justyna Dominiak)

Zapisy odbywają się za pośrednictwem maila: mazowiecki@dsh.waw.pl

 

Warsztat 1: 20.10.2022 godz. 16:00-19:30
Dom Spotkań z Historią, Prowadzenie: Adam Rębacz

„Tadeusz Mazowiecki jako premier” oraz warsztat do filmu „Rewolucje przeprowadza się przez telefon"

W trakcie warsztatu nauczyciele i nauczycielki pracując na wybranych tekstach źródłowych oraz materiale filmowym zapoznają się z kulisami roku 1989 oraz z wyzwaniami rządu utworzonego przez Tadeusza Mazowieckiego związanymi z wdrażaniem reform ustrojowych, gospodarczych i społecznych.
 

Warsztat 2: 25.10.2022, godz. 16:00-19:30
Dom Spotkań z Historią, Prowadzenie: Justyna Dominiak

Przejść przez życie dobrze czyniąc”, oraz warsztat wokół wystawy „Mazowiecki najpierw jest się człowiekiem”

Podczas warsztatów nauczyciele i nauczycielki zapoznają się z zawartością komiksu oraz pakietu edukacyjnego nt. Tadeusza Mazowieckiego. Spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu komiksu jako tekstu kultury oraz narzędzia edukacji obywatelskiej. Do zrealizowania tego celu wykorzystamy scenariusz pt. „Przejść przez życie dobrze czyniąc”, zachęcający do odkrywania wartości płynących z idei wolontariatu. Druga część spotkania poświęcona będzie edukacyjnemu potencjałowi wystawy „Mazowiecki najpierw jest się człowiekiem”. Ekspozycja dostarczy kontekstów do rozmów na temat metod nauczania młodzieży o autorytetach w sposób atrakcyjny i przystępny.
 

Warsztat 3: 8.11.2022, godz. 16:00-20:00
Dom Spotkań z Historią, Prowadzenie: Justyna Dominiak

 „Włącz się!” oraz gra miejska „W ślad za T. Mazowieckim”

Podczas warsztatów nauczyciele i nauczycielki zapoznają się z zawartością komiksu oraz pakietu edukacyjnego nt. Tadeusza Mazowieckiego. Spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu komiksu jako tekstu kultury oraz narzędzia edukacji obywatelskiej. Do zrealizowania tego celu wykorzystamy scenariusz pt. „Włącz się”, zachęcający do proaktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej. Druga część spotkania poświęcona będzie realizacji projektu gry miejskiej śladami Tadeusza Mazowieckiego. Ten temat zostanie omówiony w kontekście pracy metodą projektową z młodzieżą szkolną.
 

Warsztat 4: 15.11.2022, godz. 16:00-20:00
Dom Spotkań z Historią, Prowadzenie: Adam Rębacz

„Tadeusz Mazowiecki twórca ustawy o Samorządzie Terytorialnym”  oraz spacer dla nauczycieli śladami Tadeusza Mazowieckiego

W trakcie warsztatu wspólnie z nauczycielami analizując wybrane materiały źródłowe, zastanowimy się na czym polegała zmiana funkcjonowania samorządu w Polsce w 1990 roku oraz kim byli autorzy reformy samorządowej przeprowadzonej za rządów Tadeusza Mazowieckiego.


Zapisy odbywają się za pośrednictwem maila:
mazowiecki@dsh.waw.pl
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: 22 255 05 25


Justyna Dominiak
– absolwentka pedagogiki, kulturoznawstwa i zarządzania kulturą. Animatorka i edukatorka działań społecznych, autorka i koordynatorka projektów edukacyjnych. Od wielu lat związana z warszawskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, w których zajmowała się tworzeniem i wdrażaniem koncepcji programów z zakresu edukacji historycznej i o dziedzictwie. Interesuje się wykorzystaniem gier i procesów grywalizacyjnych w edukacji. 

Adam Rębacz – od 2014 roku pracuje w IX LO im. Klementyny Hofmanowej w Warszawie (wicedyrektor, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, opiekun Samorządu Uczniowskiego). W dorobku pracy dydaktycznej Nagroda Burmistrza Dzielnicy Śródmieście (2014) oraz Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy (2018) za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz oświaty warszawskiej. Od 2018 roku członek zarządu Fundacji Kazimierza i Zofii Moczarskich. Współpracował z Instytutem Edukacji Artystycznej APS, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Domem Spotkań z Historią.