null

Warsztaty dla uczniów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jutro? Zacznij teraz!
Warsztaty o Tadeuszu Mazowieckim dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty o Tadeuszu Mazowieckim "Jutro? Zacznij teraz". Towarzyszą one Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego i będą odbywać się między 15 września i 4 października w siedzibie CKF. Nauczyciele mogą już zapisywać swoje klasy – rejestracja jest otwarta. 

Warsztaty przygotowane przez CKF pozwolą uczniom lepiej poznać, postać pierwszego premiera wolnej Polski i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju, a przede wszystkim stworzą bezpieczną przestrzeń do rozmowy o różnych formach aktywizmu społecznego. Spotkania będą połączone z projekcją filmu krótkometrażowego „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

 LINK DO ZAPISÓW

Harmonogram:

15.09.2022 (czwartek), godz. 9:00 lub 11:00

prowadzenie: Karolina Giedrys 

20.09.2022 (wtorek), godz. 9:00, 11:00 lub 13:00

prowadzenie: Karolina Giedrys 

22.09.2022 (czwartek), godz. 9:00, 11:00 lub 13:00

prowadzenie: Karolina Śmigiel

27.09.2022 (wtorek), godz. 9:00, 11:00, 13:00

prowadzenie: Karolina Śmigiel

29.09.2022 (czwartek), godz. 9:00 lub 11:00

prowadzenie: Dominik Kuc

29.09.2022 (czwartek), 13:00

prowadzenie: Karolina Śmigiel

4.10.2022 (wtorek), godz. 9:00, 11:00 lub 13:00

prowadzenie: Dominik Kuc

10.10.2022 (poniedziałek), godz. 9:00 lub 11:00

prowadzenie: Karolina Giedrys

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie (Aleje Ujazdowskie 20) między 15 września i 10 października. Jedno spotkanie trwa około 60 minut i może w nim wziąć udział jedna klasa.

Prowadzący i szczegóły warsztatów: 

Karolina Giedrys-Majkut – absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, wydziałów Kulturoznawstwa i Psychologii Uniwersytetu SWPS. Koordynatorka i pomysłodawczyni projektów edukacji filmowej (Kinoterapia, Shortcut, Dobre łącza), trenerka i autorka tekstów eksperckich, m.in z zakresu psychoedukacji poprzez film. Szefowa zespołu edukacji filmowej w Centrum Edukacji Obywatelskiej.   

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów pogłębią znajomość aktywności Tadeusza Mazowieckiego, obejrzą film pod tytułem "Rewolucję przeprowadza się przez telefon", a następnie wezmą udział w ćwiczeniu wzmacniającym refleksję nad swoim otoczeniem i zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian w najbliższym środowisku.

Karolina Śmigiel – producentka filmowa, menedżerka projektów kulturalnych, członkini i współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez. Współtwórczyni i koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej, ekspertka i animatorka kultury, koordynatorka programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Była dyrektorką artystyczną MFF Kino w Trampkach. Pomysłodawczyni programu Skok w Dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.  Laboratorium pomysłów dokumentalnych w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Podczas warsztatów zastanowimy się, na czym mogą polegać działania społeczne w makro i mikro skali, dla kogo i dlaczego mogą być ważne. W podgrupach zaprojektujemy też własne działania lokalne, wychodząc od diagnozy potrzeb, poprzez plan działań, analizę zasobów, po komunikację. Zastanowimy się też, jak dbać o satysfakcję osób działających społecznie.

Dominik Kuc – członek Rady Fundacji GrowSPACE oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2018 roku. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, członek Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet i kampanii Wolna Szkoła, współautor raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. 

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w burzy mózgów na temat aktywizmu społecznego - ich skojarzenia zestawię z przykładami bardzo różnych działań realizowanych przez aktywistów. Zastanowimy się wspólnie, jak wybierać tematy do działań, jak się motywować, skąd czerpać odwagę oraz przygotujemy action plan.

 O filmie:

Film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” powstał na bazie archiwalnych nagrań z lat 80-tych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Kontrapunktem do tej opowieści są dynamiczne animacje i alternatywna muzyka. Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż przez kolejne etapy transformacji ustrojowej. Zastanawia się, słucha i ostro negocjuje. Czy ma świadomość, że stoi na czele rewolucji? Czego możemy się od niego nauczyć dzisiaj? Jakie wartości i ideały przyświecały tej przemianie?  

Film „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” został wyprodukowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy.

Jest dostępny bezpłatnie na platformie VOD Warszawa

 LINK DO ZAPISÓW NA WARSZTATY

 

W razie pytań odsyłamy do kontaktu mailowego: mgorska@ckf.waw.pl