null

Weronika Szponar-Kamińska, Przemysław Kamiński

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Weronika i Przemysław są członkami inicjatywy sąsiedzkiej Owocowe Sady Żoliborskie, która ma na celu zintegrowanie mieszkańców wokół idei ratowania wyjątkowego, sadowniczego charakteru parku Sady Żoliborskie. Ich działania obejmowały organizowanie latem i jesienią cotygodniowych owocobrań, podczas których zebrali łącznie ponad pół tony jabłek i gruszek. Trafiały one m.in. do starszych sąsiadów, domów seniora i zoo.

Współorganizowali trzy spacery edukacyjne ze specjalistą-pomologiem, które pozwoliły mieszkańcom poznać wyjątkowość drzew owocowych rosnących w Parku. Jesienią współorganizowali akcje sadzenia cebul krokusowych oraz tworzenia zimowych schronień dla jeży.

Ich działania skupiają się też na odszukiwaniu historii Parku z czasów, kiedy znajdowały się tam ogródki działkowe, z czasów II wojny światowej i wcześniej. Przygotowali także na potrzeby własne członków inicjatywy OSŻ cyfrową mapę drzewostanu Parku, która pozwala na monitorowanie stanu i liczby drzew, do czasu aż Park doczeka się specjalistycznej opieki dendrologicznej i pielęgnacyjnej.