null

Wolontariat w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Logotyp projektu Ochotnicy warszawscy. Graficzny napis w kolorach granatowy, biały, seledynowy i żółty

Wolontariat to dobrowolne, świadome i nieodpłatne działanie na rzecz innych osób lub podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych lub instytucji. Wolontariuszką lub wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, doświadczenie i czas, którym dysponuje!

Warszawa promuje wolontariat, a także wspiera działania wolontariuszy i organizatorów wolontariatu.

Od 2016 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, który rozwija i promuje ideę wolontariatu. W ramach projektu działa Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl, na którym zamieszczane są oferty wolontariatu z całej Warszawy. Działania prowadzone w ramach projektu są skierowane przede wszystkim do warszawskich organizatorów wolontariatu, aktywnie działających wolontariuszy oraz wszystkich osób, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu. „Ochotnicy warszawscy” to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Co możesz robić jako wolontariuszka lub wolontariusz?

Jako wolontariuszka lub wolontariusz możesz działać w organizacjach pozarządowych, na uczelniach, w muzeach, domach kultury, teatrach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach sportowych, ogrodzie botanicznym oraz innych miejscach! W wolontariat możesz angażować się pomagając regularnie, na stałe przez długi czas lub akcyjnie, np. podczas kilkudniowego wydarzenia.

Jakie są korzyści z wolontariatu?

Jako wolontariuszka lub wolontariusz możesz wykorzystywać swoje dotychczasowe doświadczenia i umiejętności, a także wykształcić nowe kompetencje. Dzięki wolontariatowi możesz także:

  • rozwijać swoje zainteresowania i pasje,
  • mieć wpływ na swoje otoczenie,
  • sprawdzić się w nowych sytuacjach,
  • poznać interesujących ludzi i miejsca,
  • czerpać satysfakcję z działania na rzecz innych,
  • zobaczyć, jak pracują różne instytucje i organizacje,
  • spędzić ciekawie i kreatywnie czas,
  • skorzystać z bezpłatnych i różnorodnych szkoleń.

Kto może zostać wolontariuszką lub wolontariuszem?

Wolontariuszką lub wolontariuszem może zostać każdy, kto wyrazi gotowość do realizacji danych zadań, niezależnie od swojego doświadczenia i wieku. W wolontariacie liczą się sumienność i zaangażowanie.

Jak zostać wolontariuszką lub wolontariuszem?

Wejdź na Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl i zapoznaj się z ofertami wolontariatu z całej Warszawy. Oferty możesz przeglądać według tematów lub dzielnic. Wybierz wolontariat dla siebie, a następnie skontaktuj się z organizatorem i rozpocznij współpracę.

W jaki sposób Miasto Stołeczne Warszawa wspiera organizatorów wolontariatu?

Wspieramy organizatorów poprzez projekt „Ochotnicy warszawscy”. Jednym z jego celów jest podnoszenie jakości organizowanego wolontariatu, W tym celu szkolone i wspierane są osoby koordynujące wolontariat w Warszawie. Każdego roku w ramach projektu odbywają się bezpłatne i ogólnodostępne warsztaty, spotkania, wizyty studyjne, superwizje, staże i poradnictwo, a także indywidualne i dopasowane do możliwości programy rozwoju wolontariatu dla zgłaszających się instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

Skontaktuj się z Zespołem projektu „Ochotnicy warszawscy” – ochotnicy@um.warszawa.pl