
Wolontariat to dobrowolne, świadome i nieodpłatne działanie na rzecz innych osób lub podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych lub instytucji. Wolontariuszką lub wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek, doświadczenie i czas, którym dysponuje!
Warszawa promuje wolontariat, a także wspiera działania wolontariuszy i organizatorów wolontariatu.
Od 2016 r. realizujemy projekt „Ochotnicy warszawscy”, który rozwija i promuje ideę wolontariatu. W ramach projektu działa Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl, na którym zamieszczane są oferty wolontariatu z całej Warszawy. Działania prowadzone w ramach projektu są skierowane przede wszystkim do warszawskich organizatorów wolontariatu, aktywnie działających wolontariuszy oraz wszystkich osób, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu. „Ochotnicy warszawscy” to pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Co możesz robić jako wolontariuszka lub wolontariusz?
Jako wolontariuszka lub wolontariusz możesz działać w organizacjach pozarządowych, na uczelniach, w muzeach, domach kultury, teatrach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, ośrodkach sportowych, ogrodzie botanicznym oraz innych miejscach! W wolontariat możesz angażować się pomagając regularnie, na stałe przez długi czas lub akcyjnie, np. podczas kilkudniowego wydarzenia.
Jakie są korzyści z wolontariatu?
Jako wolontariuszka lub wolontariusz możesz wykorzystywać swoje dotychczasowe doświadczenia i umiejętności, a także wykształcić nowe kompetencje. Dzięki wolontariatowi możesz także:
- rozwijać swoje zainteresowania i pasje,
- mieć wpływ na swoje otoczenie,
- sprawdzić się w nowych sytuacjach,
- poznać interesujących ludzi i miejsca,
- czerpać satysfakcję z działania na rzecz innych,
- zobaczyć, jak pracują różne instytucje i organizacje,
- spędzić ciekawie i kreatywnie czas,
- skorzystać z bezpłatnych i różnorodnych szkoleń.
Kto może zostać wolontariuszką lub wolontariuszem?
Wolontariuszką lub wolontariuszem może zostać każdy, kto wyrazi gotowość do realizacji danych zadań, niezależnie od swojego doświadczenia i wieku. W wolontariacie liczą się sumienność i zaangażowanie.
Jak zostać wolontariuszką lub wolontariuszem?
Wejdź na Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl i zapoznaj się z ofertami wolontariatu z całej Warszawy. Oferty możesz przeglądać według tematów lub dzielnic. Wybierz wolontariat dla siebie, a następnie skontaktuj się z organizatorem i rozpocznij współpracę.
W jaki sposób Miasto Stołeczne Warszawa wspiera organizatorów wolontariatu?
Wspieramy organizatorów poprzez projekt „Ochotnicy warszawscy”. Jednym z jego celów jest podnoszenie jakości organizowanego wolontariatu, W tym celu szkolone i wspierane są osoby koordynujące wolontariat w Warszawie. Każdego roku w ramach projektu odbywają się bezpłatne i ogólnodostępne warsztaty, spotkania, wizyty studyjne, superwizje, staże i poradnictwo, a także indywidualne i dopasowane do możliwości programy rozwoju wolontariatu dla zgłaszających się instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.